Складається враження, що деякі служби хочуть встановити черговий рекорд. Бо найпізніша дата початку опалювального періоду в Чернігівській області, за твердженням обласного центру з гідрометеорології, зафіксована у 2012 році – 23–24 жовтня. Наразі ж більшість населення навіть почуваються розгубленими, не знаючи, дякувати за це природним процесам, чи ні…

Погоду Європи на тижні, що минає, визначали два антициклони – Majla1 і Majla2, які простяглися смугою від Атлантики через проміжок між Великою Британією та Францією центром Європи й аж до нашої рідної України. Як повідомили в Чернігівському обласному центрі з гідрометеорології, на погоду Чернігівщини в ці дні впливало поле підвищеного тиску. Тому зберігалась тепла без опадів погода, хоча й з густими туманами (видимість була 200–500 м).

25 жовтня по Чернігівській області буде хмарна погода з проясненнями, без істотних опадів (вночі та в першій половині дня – туман) вітер південно-східний 5–10 м/с, температура вночі 5–10º, вдень 13–18º тепла. По Чернігову також буде хмарна погода з проясненнями, без істотних опадів, туман (видимість 200–500 м), температура вночі 6–8º, вдень 15–17º тепла.

На вихідні 26 та 27 жовтня прогнозується хмарна погода з проясненнями, без істотних опадів (вночі та в першій половині дня туман), вітер південно-західний 5–10 м/с, температура вночі 5–10º, вдень 13–18º тепла.

На початку наступного тижня очікується погода без істотних опадів, лише вдень 29 жовтня можливий невеликий дощ. Температура: вночі 5–10º тепла, вдень 28 жовтня 13–18º, 29 жовтня 10–15º тепла.

Отже, зниження температури розпочнеться вже з початком наступного тижня. Що ж ми хотіли? Зазираємо до календаря і бачимо там останні дні жовтня.

А що побачимо, зазираючи до народного календаря?

25 жовтня вшановується пам'ять святих Прова, Тараха і Андроника. У минулі часи наші пращури цього дня спостерігали за зірками і за ними ж ворожили на погоду та врожай. А спостереження були такими: яскраві зорі обіцяли мороз, тьмяні – відлигу, сильне мерехтіння зірок синіми відтінками вказувало на сніг і зміну погоди, а якщо зірки яскраво «палали» – бути вітрам і сухому майбутньому року.

26 жовтня відзначається день пам'яті святого Карпа. У минулі часи цей день присвячували лазневому побуту. Побутувала традиція на полицях протопленої лазні настоювати у молоці цілющі трави та займатися аромотерапією. А ще цього дня уважно слухали півня: якщо він починав співати раніше дев'ятої години вечора, то назавтра очікували дощу.

27 жовтня вшановується пам'ять преподобної Параскеви Сербської, яку в народі називали Грязнухою. Як правило, погода на Параскеву, яка ще й до всього вважалася заступницею жінок, була мінливою. «На Грязнуху не буває сухо» - казали. В цей день примічали: якщо було вогко і грязько на вулиці, то вважалося, що до справжньої зими залишається чотири тижні.

28 жовтня вшановується пам'ять преподобного Євфимія Нового, Солунського. Наші пращури примічали: з якого числа у жовтні піде сніг, з того числа у квітні весна «відкриється». І ще примовляли: «Єфимій холодом коріння трав та дерев із землею смикає, всяку комаху в тьмяній траві укриває й сон навіває» та «Як зачнеться на Єфимку моква, то аж до морозів буде». Ну, і моква, й морозчики до нас вже підступаються. Холодна осінь…

Холодна осінь. Сіра і похмура.

І до зими усі стежки ведуть.

Та десь звучить між гіллячком бандура,

А з сивих-сивих хмар дощі ідуть…